Płyta HDF (skrót od angielskiej nazwy high-density fiberboard) to płyta kompozytowa, która przeważnie znajduje zastosowanie w stolarstwie (na przykład do produkcji szafek, paneli ściennych, półek i innych praktycznych mebli). Płytę HDF można swobodnie oklejać fornirami lub laminatami (zarówno z jednej, jak i z obu stron) lub można wykończyć płytę farbą. Płyta HDF, a także inne płyty pilśniowe są niezwykle popularne i sprawdzają się zwłaszcza u wszystkich tych, którzy poszukują ekonomicznej i trwałej alternatywy dla stosowania drewna lub sklejki.
Płyta HDF to produkt z drewna, drewnopochodny, który wytwarza się poprzez prasowanie na gorąco włókien drzewnych (wiórów), pozyskiwanych z odpadów w postaci wiórów lub pulpy drzewnej (pochodzących głównie z drzew iglastych), a następnie wiązanie ich w płytę pod bardzo wysokim ciśnieniem i przy wysokiej temperaturze, przy użyciu żywic syntetycznych i spoiw.
Płyta HDF (podobnie jak płyta MDF) nie posiada tak zwanych ziaren w przekroju, jest to bowiem materiał kompozytowy o jednolitej gęstości. Od płyty MDF różni ją przede wszystkim fakt, że jest bardziej zwarta niż płyta MDF i jest odpowiednio cieńszym i gęstszym materiałem.
Jak sama jej nazwa wskazuje, płyta HDF ma bardzo dużą gęstość, a to z kolei sprawia, że jest bardzo cienkim materiałem. Przez to nie nadaje się do wykonywania rowków czy listew.
Ponieważ jest produkowany z odpadów, takich jak trociny i włókna drzewne, można go uznać za “eko” lub przyjazny dla środowiska.
Korzystając z płyty HDF należy jednak uważać na emisję toksycznych gazów (występujących ze względu na użyty formaldehyd jako materiał wiążący). Płyta HDF ma też wiele zalet, między innymi nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem ciepła, przez co jest stabilny wymiarowo.
Płytę tego typu można wykończyć fornirem, laminatem lub farbą. Materiał ten pęcznieje pod wpływem wód, dlatego powinien być wykańczany przez całkowite pokrycie wszystkich odsłoniętych powierzchni. Płyta HDF jest znacznie bardziej ekonomiczna niż sklejka lub lite drewno, niestety, tym samym jest też droższa niż płyta MDF.