Jak zacząć skuteczne oszczędzanie

Od wielu lat uznaje się, że w dobrym tonie jest odkładać pewne sumy z wypłaty na konto oszczędnościowe czy też do przysłowiowej skarpety. Przyjmuje się również, że powinniśmy odkładać około 10% naszych zarobków a bezpieczna poduszka finansową, to trzykrotność naszego wynagrodzenia. Jednak mimo to wiele osób zadaje sobie proste pytanie jak zacząć skuteczne oszczędzanie? Wbrew pozorom dla wielu osób jest to całkiem spore wyzwanie i jego powodem nie jest wysokość zarobków, a brak umiejętności odkładania środków. Dzisiaj podpowiemy sobie w jaki sposób zacząć oszczędzać i obserwować jak nasze oszczędności rosną.

W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć o produktach bankowych, które mobilizują nas do oszczędzania. Kilka bank -ów proponuje nam możliwość odkładania co miesiąc określonej kwoty albo też procentu wydatków. Przeważnie wygląda to w ten sposób, że dokonując płatności na nasze dodatkowe konto oszczędnościowe trafia suma odpowiadające określonemu procentowi płatności. W ten sposób możemy również odkładać określoną kwotę co miesiąc na oprocentowane konto. Tego rodzaju usługa jest znacznie popularniejsza i mobilizuje nas do regularnych przelewów. W ten sposób możemy oszczędzać nawet niewielkie kwoty, które z czasem zamienia się w całkiem sporą sumę. To doskonały sposób na zmobilizowanie się do oszczędzania, nawet jeśli nie leży to w naszej naturze.

Są jednak też osoby, które do oszczędzania potrzebują tylko odrobiny motywacji. Wówczas warto wyznaczyć sobie określony cel i co miesiąc odkładać na niego określoną sumę środków. Wówczas znacznie łatwiej będzie nam oszczędzać nawet jeśli już osiągniemy to, co sobie zamierzaliśmy.

Warto również założyć sobie bardziej tradycyjny sposób, czyli przysłowiową skarpetę. Środki co miesiąc wypłacane i odkładane mogą również w krótkim czasie zamienić się w określoną sumę, która przeznaczymy na przykład na realizację naszych marzeń. Wbrew pozorom to również doskonały sposób na to, żeby zacząć oszczędzać. Wbrew pozorom ze względu na aktualna wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych i lokat w ten sposób praktycznie i tak nie tracimy odsetek, chyba, że mamy już całkiem sporą kwotę. Ale do tego potrzeba całkiem sporo czasu.

Jak łatwo zauważyć można zacząć oszczędzać w całkiem prosty sposób. Czasem tylko potrzebujemy odrobiny motywacji albo dodatkowego wsparcia, żeby móc osiągnąć sukces. A gdy już uda nam się zrobić pierwszy krok, to dalsze oszczędzanie będzie już znacznie łatwiejsze niż nam się do tej pory wydawało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *