Co jest ważne podczas projektowania magazynu?

Architekci, którzy wykonują projekty magazynowe stoją przed niełatwym zadaniem. Odpowiedni układ magazynu pomaga usprawnić pracę całej firmy. Na co zwracają uwagę osoby, które zajmują się projektowaniem magazynów?

Podstawowe cele

Przygotowanie magazynu powinni zacząć od ustalenia układu magazynu. Podczas określania układu mogą wystąpić akie sytuacje jak konieczność tworzenia nowych magazynów, rozbudowę i reorganizację magazynów. Te trzy sytuacje będą wymagać zmian w organizacji przestrzeni.
Bez względu na obecny stan, ogólny układ powinien być dobrym systemem, w którym jak najlepiej wykorzystamy dostępną przestrzeń, ograniczymy do minimum przeładunek towaru, będziemy mieć łatwy dostęp do magazynowanych produktów, aby je wyjąć, policzyć, skontrolować.

Dobry plan

Na początku powstaje układ planimetryczny, czyli układ magazynu na płaszczyźnie. Architekt wykonuje rysunek zgodnie z zasadami magazynowania, czyli w taki sposób, aby zoptymalizować powierzchnię magazynową. Należy zdefiniować takie strefy jak:

  • strefa załadunku i rozładunku
  • strefa przyjmowania
  • strefa magazynowania
  • strefa kompletacji zamówień
  • strefa wysyłki

Każda z czynności wykonywanych w tych strefach powinna przebiegać sprawnie.

Załadunek i rozładunek

Te strefy zwykle znajdują się na zewnątrz magazynu. To tutaj przyjeżdżają samochody ciężarowe lub inne pojazdy używane do transportu towarów. W tej przestrzeni powinno być wystarczająco miejsca , by dostawca bez problemu mógł zaparkować pojazd i wyjechać. Czasem stosuje się doki oddzielone rampą pośrednią, zwłaszcza podczas przewożenia delikatnych lub szkodliwych dla środowiska materiałów.

Strefa przyjęcia

Ta strefa powinna się znajdować w miejscu oddzielonym od reszty magazynu. Oprócz przyjmowania towarów, odbywa się tam kontrola jakości i sortowanie. Projektując magazyn, należy wziąć pod uwagę, czy towar będzie rozkładany na palety, czy może na mniejsze elementy.

Magazynowanie

Towary można magazynować bezpośrednio na posadzce, na regałach, czy na stosach i blokach, w zależności od rodzaju produktu. Przykładowo magazynując towary w formie stosu, po prostu kładziemy na siebie jednostki ładunkowe. Tak zgromadzone zajmują stosunkowo niewiele miejsca, lecz trudno wyjąć ładunek znajdujący się, przykładowo, na samym dole. Bez problemu za to można układać na sobie tekturowe pudełka czy drewniane skrzynie, choć należy wziąć pod uwagę wytrzymałość materiału.

Kompletacja zamówień

Stefa kompletowania zamówień powinna znajdować się blisko towarów magazynowych, ze względów praktycznych.

Wysyłka

Strefy wysyłki powinny być w miejscu wyodrębnionym od reszty obiektu, a także posiadać oddzielne strefy załadunku i rozładunku. Umożliwia to kontrolę nad towarami, które wychodzą z magazynu, a tymi, które dopiero tam trafiają.

Usługi

W magazynach pracują ludzie. Z tego powodu na terenie powinny znajdować się także biura, działy kontroli, szatnie i toalety.

Podczas projektowania magazynu należy zwrócić uwagę, jakie towary będą przechowywane i wydawane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *