Co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu?

Polska należy do narodu, którego mieszkańcy często zaciągają różne kredyty gotówkowe Jakie zalety ma takie rozwiązanie i o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt?

Kiedy przydaje się kredyt?

Wzięcie kredytu może okazać się przydatne, kiedy brakuje nam pieniędzy na jakiś ważny dla nas cel, przykładowo zakup wyposażenia do domu czy mieszkania, remont lokalu mieszkalnego, wyjazd na wakacje czy konieczność sfinansowania studiów. W wielu przypadkach jest to dobre rozwiązanie, przykładowo jeśli weźmiemy kredyt na samochód, którym będziemy dojeżdżać do pracy, mamy auto szybciej, niż gdybyśmy na nie oszczędzali, a jednocześnie otrzymujemy wynagrodzenie, które pozwala nam spłacać kredyt. Zanim jednak podejmiemy decyzję, należy się zastanowić, czy dany wydatek faktycznie jest w danej chwili niezbędny oraz zastanowić się, czy w przyszłości będziemy w stanie go spłacić. Bank czy inna instytucja kredytowa przeważnie chce, by klient był w stanie spłacić zobowiązanie , dlatego decyzję o przyznaniu pieniędzy poprzedza ocena zdolności kredytowej.

Kto może udzielić kredytu?

Prawo Bankowe określa, że kredyt gotówkowy jest udzielany przez instytucje bankowe, natomiast pożyczki może udzielić przedsiębiorca, bank czy nawet osoba fizyczna.

Ocena zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa określa, czy w przyszłości będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Zwykle oprócz pożyczonej kwoty przekazujemy bankowi odsetki i inne opłaty związane z formalnościami, jakich na podstawie określonych ustaw, musi dopełnić instytucja kredytowa. Podstawowa analiza skupia się na uzyskiwanych dochodach, miesięcznych kosztach utrzymania i innych zadłużeń. Ponadto bank sprawdza informacje o kliencie w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W bazie tej znajdują się informacje o kredytobiorcy , czy już kiedyś coś pożyczał i czy spłacał terminowo.

Ile kosztuje kredyt?

Jak policzyć, ile faktycznie będziemy musieli oddać bankowi? Pomocny może się okazać kalkulator kredytowy . Wiele banków umożliwia potencjalnym klientom sprawdzenie na podstawie aktualnej oferty, ile faktycznie będzie kosztował kredyt. Dzięki temu możemy dokonać wstępnej oceny, czy stać nas, by spłacić zadłużenie. Ponadto wzięcie kredytu wiąże się z opłatami i prowizjami. Kalkulator nie jest więc niezawodny, ale pozwala ocenić, ile mniej więcej będzie kosztował kredyt.

Skąd biorą się problemy w spłacie?

Wytyczne banku mogą się zmieniać i często są skonstruowane tak, że przeciętny człowiek niewiele z tego rozumie. Przykładowo niewiele osób wie, że spłacanie według raty malejącej jest korzystniejsze niż spłacanie równych rat. Reklama wygląda często o wiele bardziej atrakcyjnie niż właściwa oferta. Warto zwrócić uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, czyli procent wyrażony w stosunku rocznym jako rzeczywisty koszt kredytu.

Jak wziąć kredyt?

Wiele placówek umożliwia kontakt z przedstawicielem banku oraz podpisanie umowy elektronicznie lub bezpośrednio w oddziale. Przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać umowę i dopytać o wszystko, co budzi nasze wątpliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *