Jak zostać dietetykiem pracującym na własny rachunek?

Świadomość tego, jak odżywianie wpływa na zdrowie jest coraz większa. Coraz więcej osób zabiera się za odchudzanie i chce doprowadzić ten proces do końca. Dlatego rośnie rynkowy popyt na usługi dietetyków.

Kto może być dietetykiem?

Jest to zawód wymagający uprawnień, dlatego absolutnie konieczne jest uzyskanie stosownego wykształcenia. Dróg jest kilka.

Najefektywniejsze, choć najbardziej czasochłonne będzie ukończenie studiów dietetycznych i uzyskanie co najmniej licencjatu w tym zakresie. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie uzyskanie tytułu magistra, a nawet doktora. Wynika to z prestiżowości wyższej edukacji w naszym społeczeństwie. Utarło się, nie do końca zgodnie z prawdą, że uczelnie wyższe są czymś lepszym od szkół policealnych czy kursów zawodowych. Dodatkowo, uczelnie publiczne cieszą się wyższą renomą od tych prywatnych, również nie zawsze słusznie.

Innym rozwiązaniem jest szkoła policealna. Kształcenie się w niej zajmie znacznie krócej, ale należy liczyć się z mniejszą ilością wiedzy i ryzykiem niemożności wyrobienia sobie marki osobistej na tyle mocnej, by móc założyć własny, dochodowy biznes.

Przykładowe kompetencje dietetyka

Dieta może interesować wiele osób. Celem może być odchudzanie , polepszenie wyników sportowych, a także zdrowie. Dlatego niezbędna jest wiedza o całym ludzkim organizmie. Trzeba wiedzieć, jak jedzenie wpływa na organizm ludzki, by móc ludzi leczyć, odchudzać, czy wreszcie pomagać im w osiągnięciu upragnionych celów fizycznych. Dlatego w ramach kształcenia dietetyk pozna takie zagadnienia jak choroby, anatomia, fizjologia, psychodietetyka czy fizjologia sportu.

Jak zacząć karierę?

W dietetyce istnieje wiele ścieżek. Dietetycy kliniczni pracują w placówkach medycznych, gdzie pomagają pacjentom zoptymalizować kurację odpowiednią dietą. Dietetycy sportowi pomagają rozpisać plany żywieniowe nie tylko dla amatorów. Jednak najlepszą ścieżką w tej branży będzie własny biznes.

Aby na poważnie myśleć o jego założeniu, należy zacząć od marki osobistej. Już na studiach warto angażować się w koła naukowe, by budować sieć kontaktów i budować atrakcyjny życiorys. Dodatkowo warto pomyśleć o blogu czy kanale na YouTube na tematy dietetyczne. Jest wiele nisz, które nie zostały wciąż zagospodarowane i tylko czekają, by zostać wykorzystane. Dzięki temu możliwe jest stanie się rozpoznawalnym.

W ramach takiej działalności można nawiązywać współpracę na przykład z firmami produkującymi wszelkiego rodzaju suplementy. Dzięki temu można zyskać sieć kontaktów i pierwsze pieniądze.

Po wypromowaniu się i uzyskaniu uprawnień pora zacząć pracę. Po otwarciu własnej działalności warto oczywiście wynająć lub kupić lokal o odpowiednim położeniu. Konieczne jest też założenie mediów społecznościowych, być może także powierzenie ich agencji reklamowej. Dodatkowym kosztem będzie strona internetowa – za tą trzeba będzie zapłacić programistom. Gdy wszystko zostało przygotowane, pozostaje zacząć się reklamować. Czy to postami sponsorowanymi, występami gościnnymi u innych dietetyków. Nie ma tu ograniczeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *