Dlaczego warto znać się na finansach?

Edukacja finansowa zawsze jest w cenie. Z tego powodu bardzo popularnymi kierunkami studiów są te związane z zarządzaniem finansami. Dlaczego warto studiować finanse?

Przydatna wiedza

Podczas studiowania finansów poznasz pojęcia dotyczące podstawowych kategorii ekonomicznych takich jak dochód, przychód i koszty. Niezależnie od tego, w jakim zawodzie przyjdzie ci pracować, (w końcu nie każdy decyduje się na pracę w wyuczonym zawodzie), wiedza zdobyta na studiach związanych z finansami zawsze ci się do czegoś przyda. Choćbyś nie wiem, jak bardzo się starał, nie unikniesz zetknięcia z podatkami, deklaracjami, całkiem możliwe, że będziesz chciał wziąć kredyt na mieszkanie. Będziesz też zarabiał, więc przyjdzie ci też zarządzać własnymi finansami. Przyznaj sam, miło jest umieć wydawać pieniądze na tyle rozsądnie, by tydzień przed wypłatą nie umierać z głodu. Nawet jeśli nie zwiążesz się zawodowo z obszarem stricte finansowym, ta wiedza na pewno do czegoś ci się w życiu przyda.

Ciekawe pole zawodowe

Specjaliści do spraw księgowości i finansów należą obecnie do zawodów deficytowych. Oznacza to, że osoby z potrzebną wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie są poszukiwane przez pracodawców. Osoba, która ukończyła studia o kierunku finanse znajdzie pracę zarówno w administracji zwykłej jak i samorządowej, w działach księgowych i controllingowych, biurach ubezpieczeniowych czy bankach. Raczej nie mają oni problemów ze znalezieniem pracy, często też liczą na ciekawe zarobki, choć oczywiście nie wszyscy. Jak w każdej dziedzinie, aby dużo zarabiać należy też wykazać się odpowiednio wysokimi kwalifikacjami. Jeśli interesuje cię temat, z pewnością jesteś ciekaw, w jakich obszarach możesz się specjalizować.

Specjalność bankowość

Na kierunku związanym z bankowością, studenci poznają zagadnienia związane z funkcjonowaniem systemów bankowych, przeprowadzaniem analiz oceny zdolności kredytowej. Docelowo specjalność ta powstała dla osób, które chcą pracować w banku, choć gruntowa wiedza ekonomiczna pozwala im odnaleźć się w innych zawodach związanych z finansami.

Specjalność rachunkowość

Specjalność rachunkowość dedykowana jest osobom, które wiążą swoją przyszłość z księgowością. Jeśli nie przeraża cię śledzenie przepisów i wpisywanie dużych ilości danych, uchodzisz za osobę solidną i sumienną, masz szansę w tym zawodzie. Poznasz zasady rachunkowości, systemy, sposoby kalkulacji kosztów.

Rynki finansowe

Ambitni wybierają specjalność zajmującą się rynkiem finansowym. Wiedza ta jest niezbędna, aby zostać maklerem giełdowym. Chociaż sama praca wymaga sporych kompetencji, na pewno satysfakcjonujące zarobki rekompensują podjęty trud.

Trzeba się uczyć!

Chociaż same studia sporo dają, w obszarach związanych z zarządzaniem finansami trzeba być stale na bieżąco. Zmienia się wszystko, zarówno przepisy, jak i systemy czy standardy obsługi klienta.
Pracodawcy cenią również znajomość języków obcych oraz zdolności interpersonalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *