Możliwości pracy w transporcie

Wymiana handlowa obejmuje wszystkie zakątki globu. Z tego powodu niezmiernie ważną kwestią jest dobrze zorganizowany transport. Kto może zajmować się sprawami transportowymi?

Firma transportowa- wymogi prawne

Zawód przewoźnika jest regulowany prawnie, z tego powodu przed rozpoczęciem działań należy spełnić ustawowe wymagania. Właściciel firmy transportowej nie może być osobą karaną za przestępstwa umyślne. Innymi słowy, musi posiadać nienaganną reputację. Oprócz tego przedsiębiorca musi posiadać stałą i rzeczywistą siedzibę, pozwolenie na wykonywanie zawodu przewodnika drogowego i licencję w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
Możliwa jest każda forma działalności oprócz spółki partnerskiej.

Przewóz osób busem

Do przewozu osób busem konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz uzyskanie odpowiedniej licencji przewoźnika przez starostę powiatu. Licencja pozwala na przewóz siedmiu osób. Obowiązuje ona jedynie na terenie Polski. Oprócz tego właściciel musi udokumentować, że jest właścicielem danego pojazdu do przewozu oraz posiadać aktualne badania lekarskie i psycholog iczne do wykonywania zawodu przewoźnika.

Spedytor

Spedytor zajmuje się przeprowadzeniem przewozu ładunków w sposób bezpieczny i terminowy. Jego zadaniem jest planowanie trasy, jaką pokonuje transport osób czy towarów. W jego zakres obowiązków wchodzi organizacja przewozu, wybór środka transportu, zabezpieczenie przesyłek na czas przewozu, zawieranie umów przewozowych oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji transportowej. Może on pracować zarówno na terenie kraju jak i zajmować się przewozem za granicę. W przypadku przewozów zagranicznych musi on znać również prawo transportowe towarów przez które będzie jechała dostawa.

Logistyk

Logistyk jest zawodem pokrewnym do spedytora, jednak jego zadaniem jest dokładne rozpoznanie możliwości tras z uwzględnieniem utrudnień oraz prawa drogowego. Spedycja stanowi część logistyki. Praca w logistyce jest wymagająca i bardzo odpowiedzialna, ponieważ zajmuje się on także pilnowaniem kosztów i kontrolą stanów magazynowych. Nie narzekają oni jednak na brak ofert pracy.

Przewóz za granicę

Dla wielu osób ciekawą opcją jest eksport, ponieważ przewożąc towary za granicę przewoźnicy często zarabiają lepiej niż gdyby jeździli wyłącznie po Polsce. W przypadku eksportu konieczne jest właściwe prowadzenie dokumentacji, tym zajmuje się jednak nie spedytor, a nadawca. Niemniej jednak spedytor czy przewoźnik jest w stanie rozpocząć procedurę dopiero wtedy, gdy otrzyma odpowiednie dokumenty takie jak upoważnienie dla spedytora/przewoźnika, dokumenty handlowe np. fakturę oraz upoważnienia dla agencji celnej.
Jakie towary najczęściej wysyłamy za granicę? Przede wszystkim części i akcesoria do samochodów oraz statki i jachty. Ponadto Polska szczyci się dobrą branżą meblarską, która jest ceniona za granicami naszego kraju.

Główne problemy związane z eksportem

Sprawny transport stanowi spore wyzwanie, w końcu na trasie mogą wydarzyć się różne utrudnienia. Bardzo ważne jest prawidłowe prowadzenie dokumentacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *