1 maja 2017 rok pojawiły się takowe to nowe rozporządzenia, które dotyczą takowego to bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach transportowych, które też i są wykonywane ręcznie. Od tego i czasu też uległy zmianie normy, które też dotyczą dopuszczalnej to wagi obciążenia fizycznego w zakresie ręcznego transportu ciężarów kobiet, które nie są w ciąży oraz te będące w trakcie karmienia piersią.
Pracodawca ma też i obowiązek, aby zapewnić takowemu to pracownikowi odpowiednie warunki pracy, które też są zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Musi także i kontrolować, czy wszystkie też te zasady BHP są przez pracowników przestrzegane. W innym to wypadku, jeżeli i dojdzie do naruszenia takowych to przepisów, pracodawca jest narażony na karę grzywny. Zabronione jest też między innymi dźwiganie przez pracowników to zbyt ciężkich przedmiotów.
Normy dźwigania — przepisy i obowiązki pracodawcy.
Zasady , które dotyczą wagi przedmiotów i pakunków dźwiganych przez pracowników są ustalone i wprowadzone ustawy przez Ministra pracy i Polityki Społecznej w takowej to kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Z ustawy też wynika, że takowy to pracownik, który wykonuje swoje powierzone obowiązki polegające też i na dźwiganiu przedmiotów, powinien posiadać takowe to informacje na temat specyfiki tej całej czynności.
Zatrudniający jest zobowiązany, aby i przekazać pracownikowi wiedzę na temat danej to charakterystyki przedmiotów. Na przykład o tym, jak się rozkłada cały ciężar, ile waży przedmiot i gdzie odnaleźć też i odpowiedni środek ciężkości. Należy również i poinformować takowego to pracownika, jakie też i ryzyko może wiązać się z takowym to wykonywaniem powierzonej mu pracy i obowiązków oraz też i wskazać sposoby zapobiegania takowemu to potencjalnemu uszkodzeniu zdrowia. Trzeba też i przykładać dużą to wagę do ergonomii całego to ów stanowiska pracy, która też uwzględnia fizyczne i psychiczne to zdolności takiego o to pracownika. Pracodawca powinien też i poinformować pracownika również o zasadach takiej o to ekonomii pracy, która jest zawarta w Kodeksie pracy. Brak przekazania ów wiedzy przez pracodawcę może zostać karane.
Noszenie takich ciężarów ile może podnosić kobieta a ile też mężczyzna?
Normy ów dźwigania w pracy są tak naprawdę ściśle określone przez przepisy BHP. W zależności tez i od wieku i płci dopuszczalne są odpowiednie to maksymalne już ciężary, które też mogą podnosić takowi pracownicy, aby też i nie ryzykować takowym to uszczerbkiem na zdrowiu.
Normy dźwigania dla mężczyzn wynoszą aż 30 kg przy pracy stałej.
Normy jednak dźwigania dla mężczyzn przy pracy dorywczej dochodzą do 50 kg.
W przypadku kobiet waga też i takowego to ciężaru jest o wiele to niższa, ponieważ jest też i to związane z odmienną ich budową ciała oraz też ilością takowej to tkanki mięśniowej, oraz też i wydolności fizycznej. To odmienne traktowanie norm nie przeczy zasadzie też i równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie Zatrudnienia ów pracy.
Kobiety nie mogą też i dźwigać przedmiotów, które i ważą o wiele to więcej niż 12 kg przy pracy stałej.
Normy jednak dźwigania dla kobiet przy pracy dorywczej dochodzą do 20 kg.