Transport to jedna z najstalszych potrzeb ludzkich. Zawsze będzie potrzebny, choćby ze względu na konieczność dostarczania towarów do klientów czy przeprowadzki. Dlatego jest to nisza rynkowa, którą stosunkowo łatwo zapełnić. Z poniższego artykułu Czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak założyć firmę transportową.
Od czego zacząć?
Nie trzeba być logistykiem, by założyć firmę świadczącą usługi takie jak transport czy spedycja. Oczywiście może to być wizerunkowo przydatne, ale brak dyplomu technika czy magistra logistyki nie oznacza zaprzepaszczenia szans na otwarcie takiego biznesu. Jedynym zaprzepaszczeniem jest bycie karanym za przestępstwa skarbowe lub przeciw bezpieczeństwu w komunikacji.
Konieczny będzie sprzęt. Co najmniej jeden pojazd, co już wiąże się z dużym wydatkiem. Dlatego oprócz wkładu własnego konieczne może być znalezienie inwestora lub wzięcie sporego kredytu. Można oszczędzić na pojazdach, kupując używane. Nie jest to nic złego, jeśli są w dobrym stanie i mogą posłużyć jeszcze przez wiele lat. Jednak pracownicy mogą być nieco odstraszeni. Podobnie inwestorzy mogą nie chcieć potraktować takiej firmy poważnie.
Następną kwestią są pracownicy. Kierowcy odpowiedzialni za transport międzynarodowy pobierają wysokie diety za swoje przejazdy. Im dłuższe trasy i im więcej zatrudnionych w firmie kierowców, tym większy koszt. Trzeba umieć to skalkulować i konkurować wynagrodzeniowo z innymi firmami z branży.
Spedycja jest niemniej ważną kwestią. Wyznaczenie trasy , wystawienie dokumentów mają ogromny wpływ na biznes. Jeśli firma uprawia eksport poza Unię Europejską, konieczne jest także opłacenie wszelkich ceł, załatwienie wiz, etc. Dlatego warto zatrudnić dobrego specjalistę.
Opodatkowanie
Do tygodnia od założenia firmy założyciel zobowiązany jest poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy chce podlegać pełnemu ubezpieczeniu w tej instytucji (formularz ZUS ZUA) czy jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (formularz ZUS ZZA). W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczej przez pierwsze dwa lata na rynku nie jest konieczne opłacanie Funduszu Pracy, a składki są pomniejszone, by ułatwić nowemu przedsiębiorcy start.
Wymagania
Zakład pracy musi spełniać pewne regulowane prawem i egzekwowane wymogi. Mianowicie , musi posiadać osobne miejsca postoju, konserwacji i naprawy, załadunku, łączenia ładunków oraz załadunku/rozładunku.
Podsumowując zagadnienie – założenie firmy transportowej jest dobrym pomysłem. W obliczu wzrostu gospodarczego klienci pojawią się bardzo szybko i nie jest możliwym, by ich ich zabrakło. Warto jednak pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów formalnych i zadbanie o pracowników. Jest to branża konkurencyjna, w której panuje rynek pracownika. Zły stan techniczny pojazdów, narzucanie nadgodzin, oszukiwanie przy tachografach – wszystko to może stać się rychłą zagładą firmy, z której pracownicy odejdą i w ciągu paru dni znajdą zatrudnienie w innym przedsiębiorstwie.