Tworzymy fotografię produktową smartfonem

Sporo z nas przynajmniej raz miała w swoim życiu, że otarli się o fotografię produktową. Chodzi tutaj oczywiście o przygotowywanie oferty sprzedażowej na jakąś platformę aukcyjną. W takich przypadkach raczej nie korzystamy z drogiego sprzętu i używamy do tego celu smartfona. Oczywiście da się w ten sposób przygotować dobre fotografie, lecz trzeba się do tego nieco przygotować. Zresztą sama fotografia produktowa jest czymś nieco większym niż typowym zdjęciem produktu gotowego do sprzedaży. W dalszej części tekstu przedstawimy parę ciekawych kwestii, które pozwolą dowiedzieć się jak zrobić smartfonem zdjęcia produktowe?

Każdy może robić dobre zdjęcia produktowe – istotne informacje

Jak się do tego zabrać? To nie jest trudne, gdyż potrzebujemy nieco oświetlenia oraz białego tła. W tym miejscu można rzec, że to zdecydowanie najprostsze działania w kontekście amatorskich są zdecydowanie najbardziej godne polecenia. Warto zatem wykorzystać biały stół czy ścianę tego samego koloru. Chociaż najlepszą opcją jest wybór białego papieru. Ten ostatni wariant jest najlepszy, szczególnie że dany przedmiot należy fotografować z każdej strony. Zatem również i tło powinno być identyczne z każdej perspektywy. Kolejnym istotnym czynnikiem, o jakim trzeba pamiętać, jest oświetlenie. W domowych warunkach aspekt ten może być nieco problematyczny. Zdecydowanie nie należy fotografować produktu w świetle dziennym, a zamiast niego lepiej sięgnąć po lampy biurkowe z żarówkami ledowymi. Ważne, aby obie miały taką samą barwę, co pozwoli w jednolity sposób rozświetlić plan zdjęciowy.

Czym robimy zdjęcia produktowe?

Mając w planach realizować fotografię produktową, musimy pomyśleć nie tylko o miejscu, w jakim będziemy to realizować, jest to też czas na wybór sprzętu. Nie każdy ma na starcie wypasiony aparat i niejednokrotnie pracę musimy realizować przy pomocy smartfona. Tutaj warto na chwilę zapomnieć, jakie parametry ma nasz telefon. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do trybu automatycznego, a zamiast tego dobrze będzie popróbować różnych trybów dostępnych w naszym urządzeniu. Chcąc w pełni zapanować nad kompozycją ujęcia, warto uruchomić linie siatki. Planujmy kadr w taki sposób, aby kluczowe elementy znajdywały się w dowolnym punkcie przecięcia linii. Chcąc np. publikować fotografie na Instagramie, warto planować kadr wpisany w kwadrat.

Podsumowanie

Zaczynając swoją przygodę z fotografią produktową najlepiej zacząć od przedmiotów, które mają matową powierzchnię. Można tu sporo kombinować ustawieniami lampy, co pozwoli uatrakcyjnić naszą fotografię. Jak już na dobre poznamy sprzęt i techniki fotografii, to można przerzucić się na przedmioty o trudnej fakturze. Doskonałym wówczas wyborem będzie biżuteria, szkło, ciecze w naczyniach, okulary i tym podobne. Z czasem nasz warsztat będzie jeszcze lepszy, a pozornie błaha przygoda może być pomysłem na karierę zawodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *