Hale namiotowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla twojego biznesu. W jakich branżach się sprawdzą?
Hale namiotowe- co to?
Hale namiotowe to przestronne powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Na ogół ich podstawą jest stalowa konstrukcja przykryta dachem w postaci plandeki PVC. Są doskonałą alternatywą dla magazynów stałych. Nie trzeba tworzyć stałych fundamentów, by obiekt był trwale przytwierdzony do podłoża, co pozwala na szybką przeprowadzkę w razie potrzeby zmiany lokalizacji firmy. Sprawdzają się jako garaże dla pojazdów czy magazyny żywności oraz innych towarów.
Zalety hal namiotowych
Przede wszystkim postawienie hali namiotowej jest o wiele tańsze niż zbudowanie magazynu. Sama budowa trwa o wiele krócej niż postawienie budynku. Ponadto w razie potrzeby można łatwo powiększyć halę o kolejne pomieszczenia. Bardzo łatwo zaaranżujemy je pod potrzeby działalności firmy. Są to pomieszczenia przestronne, a jednocześnie tanie w utrzymaniu. Jak wiadomo, biznes ceni sobie takie podejście.
Od czego zależy cena postawienia hali?
Choć postawienie hali jest stosunkowo niedrogie, warto wiedzieć, co wpływa na koszt tej inwestycji. Przede wszystkim istotny jest grunt, na którym postawimy halę i który należy odpowiednio przygotować. Prace obejmują wymianę i stabilizację gruntu. W przypadku konstrukcji stalowych, na koszt wpływa przede wszystkim wielkość budowanej konstrukcji. W skład wchodzą słupy, belki, dźwigary, rygle czy elementy złączne. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja, ponieważ należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, wyliczyć, czy obiekt wytrzyma opady śniegu czy deszczu. Kolejny ważny element to wentylacja i instalacje elektryczne oraz klimatyzacja. Z założenia są to budowle całoroczne, dlatego należy zadbać, by były odporne na każde warunki.
Cena uzależniona jest także od rodzaju dachów. W przypadku nieizolowanych hal, wykorzystuje się dach zrobiony z pojedynczej plandeki. Droższym rozwiązaniem jest dach pneumatyczny, konieczny dla izolowanych hal namiotowych. Pozwala on na utrzymanie zadanej temperatury przez cały rok, co ma spore znaczenie w przypadku przechowywania zwłaszcza produktów spożywczych.
Na koszt przede wszystkim wpływa jednak przeznaczenie obiektu i jego funkcje. Z tego powodu ceny budowy hal namiotowych mogą się od siebie mocno różnić w zależności od branży oraz skali przedsięwzięcia.
Pozwolenie na budowę hali – czy jest wymagane?
Prace budowlane z reguły można rozpocząć dopiero po otrzymaniu zezwolenia na budowę. Istnieją jednak pewne wyjątki. W przypadku budowy tymczasowych obiektów budowlanych, np. hal namiotowych, które nie są powiązane z gruntem i w ciągu 180 dni od rozpoczęcia budowy zostaną zdemontowane i przeniesione w inne miejsce, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Należy jednak zgłosić ten fakt w Starostwie Powiatowych lub Wydziale Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta przed planowanym rozpoczęciem prac.
W przypadku hal namiotowych, które mogą być użytkowane przez wiele lat, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.