Praca w bankowości – czy warto?

Banki cieszą się reputacją instytucji bogatych i odpornych nawet na bardzo poważne kryzysy. Dlatego wiele osób uważa, że finanse czy bankowość to dobry wybór, jeśli chodzi o pracę zawodową. Poniższy artykuł próbuje wyczerpać powyższe zagadnienie i omówić je z kilku perspektyw, z uwzględnieniem najważniejszych wad i zalet takiej pracy.

Od czego zacząć?

Od dołu obowiązującej w branży hierarchii. W każdej branży zaczyna się od najniższych stanowisk i bankowość czy finanse nie są tu wyjątkiem. Zaczyna się od pracy jako doradca klienta. Może to być nieco żmudne i mało płatne, ale bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie.

Potem można wybrać swoją ścieżkę. Księgowość. Opieka nad klientami biznesowymi. Jest wiele możliwości. Grunt to wiedzieć od samego początku, w czym się specjalizować. Konkurencja jest duża.

Zalety

Jedną z zalet pracy w tej branży jest prestiż. Większość ludzi spojrzy na nas z głębokim uznaniem, jeśli powiemy, że jesteśmy urzędnikami bankowymi. Od razu posypią się pytania o charakter pracy i zostanie się duszą towarzystwa.

Posypią się też pytania o zarobki. Rosną wraz z pozycją w bankowej hierarchii i u starszego specjalisty mogą sięgać kwot rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Zatem praca w banku potrafi zapewnić życiową stabilność, życie na bardzo wysokim poziomie, bez zmartwień o to, czy wystarczy pieniędzy. Często w bankach stosuje się prowizje od sprzedanych produktów, zatem dla osób wysoce komunikatywnych może to być żyła złota.

Wady

Najistotniejszą z wad pracy w banku czy jako księgowy może być brak czasu. Osoby ceniące tak wany work-life balance powinny dwa razy zastanowić się przed podjęciem zatrudnienia w tej branży. Wiąże się ona z częstymi i długimi delegacjami, nadgodzinami (zwłaszcza na wyższych stanowiskach). Może to uruchomić lawinę nie najprzyjemniejszych zdarzeń. Zaniedbywanie rodziny prowadzi do osłabienia więzi, a w konsekwencji nawet do rozwodu. Dlatego warto mieć jasno uporządkowane priorytety, jeśli podejmuje się pracę w branży finansowej.

Kolejną z wad jest stres. Sam w sobie nie musi być wadą, istnieją bowiem osoby lubiące pracę w takich warunkach. Jednak nie każdy jest na tyle odporny psychicznie, by dobrze znosić okresy długotrwałego i bardzo intensywnego stresu. Może on doprowadzić do szeregu uszczerbków na zdrowiu. Warto tu wspomnieć o między innymi nadciśnieniu, chorobach serca czy uszczerbkach na zdrowiu psychicznym. Praca w banku jest zdecydowanie odradzana osobom o słabych nerwach.

Jak widać, praca w banku daje wymierne korzyści. Stabilność finansowa i uznanie otoczenia są rzeczami, których naturalnie pożąda każdy dorosły człowiek. Widać także, że wiąże się ona z pewnymi wyrzeczeniami i trudnościami, które nie każdy jest gotów podjąć. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zastanowić się, czego się chce. Praca w finansach zaczyna się już od studiów kierunkowych, które trwają pięć lat i wiążą się z dużym zaangażowaniem w naukę i zdobywanie doświadczenia zawodowego jeszcze jako student.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *