Jak zabezpieczyć przepływ gotówki (cash flow) kiedy wykonuje się wolny zawód?

Aby utrzymać wystarczające zasoby, aby sprostać zobowiązaniom finansowym i zabezpieczyć swoje dochody, freelancer musi zapewnić dobre zarządzanie swoim budżetem. Nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza, że dochody freelancera zmieniają się z miesiąca na miesiąc.
Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc, jeśli jesteś freelancerem i chcesz zabezpieczyć swój przepływ gotówki.

Ustalenie realistycznego budżetu.

Budżet powinien uwzględniać koszty (50%), oszczędności (20%) i wydatki (30%), a także uwzględniać zarządzanie przepływami pieniężnymi i zobowiązaniami. Jeśli zaciągnąłeś kredyty, miesięczne płatności również powinny być uwzględnione w budżecie. Rozważ również planowanie podatkowe.

Użyj aplikacji do budżetowania.

Dzięki specjalnym aplikacjom zarządzanie budżetem staje się łatwiejsze, ponieważ oferują one wszystkie niezbędne funkcje do śledzenia ruchów na koncie.

Oblicz swoje podatki z wyprzedzeniem.

Dla osoby pracującej na własny rachunek, obliczanie podatków jest często prawdziwym bólem głowy. Dlatego też, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zaleca się jego wcześniejszą ocenę.
Pomoc biegłego rewidenta może być przydatna przy wyborze statusu, systemu i sposobu płatności.

Gromadzenie oszczędności i przygotowanie do emerytury.

Oszczędności zapobiegawcze pozwalają przewidzieć okresy zastoju i najlepiej zainwestować w nie kilkumiesięczną pensję. Rezerwa ta musi być stale dostępna i łatwo osiągalna. Ponadto , należy przygotować się do emerytury i wykupić plan emerytalny dostosowany do budżetu i statusu.

Zmniejszenie ryzyka kredytowego klientów.

Zabezpieczenie przepływu gotówki jako freelancer oznacza również zmniejszenie ryzyka kredytowego klientów. Aby to zrobić, potrzebujesz solidnej prawnie umowy dostosowanej do specyficznego kontekstu Twojej działalności i do każdego z Twoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *