Kryptowaluty – kompleksowy poradnik dla początkujących

Historia kryptowalut sięga 2009 roku. Wówczas Satoshi Nakamoto, czyli osoba lub grupa osób o tym pseudonimie stworzył pierwszą kryptowalutę na świecie, jaką był Bitcoin. Od momentu, w którym Bitcoin pojawił się na rynku, minęło już wiele lat. Obecnie handel kryptowalutami mocno się sprofesjonalizował. Powstało znacznie więcej walut cyfrowych, a handel nimi stał się wyjątkowo szeroką gałęzią gospodarki. W tym momencie, by rozpocząć swoją przygodę z inwestycją w kryptowaluty, trzeba się do tego właściwie przygotować. Dzięki temu ograniczymy ryzyko, które jest bardzo wysokie.

Kryptowaluty – podstawowe informacje

Kryptowaluty to cyfrowe jednostki, które są wirtualnym środkiem płatniczym. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin. Został on utworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Do tej pory jest to najpopularniejsza kryptowaluta na całym świecie.

Oto wszystkie podstawowe informacje o kryptowalutach, które powinien znać każdy początkujący inwestor. Przede wszystkim, każda z kryptowalut składa się z ciągu kilkudziesięciu znaków. Poprzez zastosowanie określonych funkcji matematycznych składają się one na rozmaite kody.  Dzięki temu nie da się skopiować bądź ponownie wydać tych samych jednostek. Warto wskazać, że każdy z Bicoinów jest przypisany do poszczególnych adresów na takich samych zasadach, jak to ma miejsce w klasycznych instytucjach bankowych, gdzie każde konto jest przypisane do danego właściciela. Trzeba oczywiście wskazać, że adres w przypadku kryptowalut nie jest przypisywany do danej osoby, ale trzeba pamiętać, że stając się ich właścicielem otrzymujemy specjalny unikalny klucz, dzięki któremu możemy zarządzać walutą cyfrową, którą otrzymaliśmy. 

Wszystkie cyfrowe waluty są oparte na technologii blockchain (tzw. łańcuch bloków). Jest to określenie dla systemu, który pozwolił na ich zaprojektowanie. Blockchain to wyspecjalizowana baza danych umożliwiająca księgowanie operacji w sieci. Dostęp do wszystkich tego typu informacji posiadają jedynie podmioty biorące udział w poszczególnych transakcjach. Dzięki temu wszyscy uczestnicy rynku kryptowalutowego mają zagwarantowane bezpieczeństwo na możliwie najwyższym poziomie.

Jak przygotować się do inwestycji w kryptowaluty?

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu swoich środków w kryptowaluty, warto przede wszystkim zrozumieć dokładne zasady ich działania. Doskonałym pomysłem jest zapoznanie się z fachową terminologią – mowa tu nie tylko o pojęciu blockchain, ale także portfel, wydobycie, koparki kryptowalutowe i wiele, wiele innych.

Kolejny istotny czynnik to określenie celu inwestycyjnego. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie cele chcielibyśmy osiągnąć a także spróbować sprecyzować strategię inwestycyjną. Dobrze jest też pomyśleć nad tym, czy interesuje nas długoterminowe inwestowanie, czy też chcemy bazować na krótkoterminowych wahaniach cen.

Zanim podejmiemy decyzję inwestycyjną, w pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić badania i analizę rynku. Warto śledzić trendy rynkowe, analizować wykresy cen a także aktualne wiadomości dotyczące różnych kryptowalut. kr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *