Dinamo Zagrzeb

dinamo_zagrzeb

Dinamo Zagrzeb

Chorwacki klub piłkarski z Zagrzebia, występujący w Prva HNL.

Po II wojnie światowej reżim komunistyczny rozwiązał wszystkie sławne kluby z Zagrzebia. 9 czerwca 1945 roku powstał za to jeden klub miejski. I podobnie jak w innych krajach komunistycznych w Europie Wschodniej nadano mu nazwę Dinamo, a wszyscy najlepsi piłkarze rozwiązanego klubu Građanski Zagrzeb natychmiast zasilili szeregi nowo powstałego Dinama. Trenerem klubu został także trener Građanskiego, Węgier Márton Bukovi. Kilku graczy z HAŠK trafiło do Dinama. Klub przejął barwy klubowe po Građanskim, a od 1969 roku emblemat klubowy nawiązuje do wielkiego poprzednika.

W 1991 klub zmienił nazwę na „HAŠK Građanski”. W latach 1993-2000 obowiązywała nazwa Croatia Zagrzeb – Chorwaci chcieli odciąć się od wszelkich komunistycznych powiązań z historii i przemianowali klub właśnie nadając mu nazwę swojego nowo powstałego państwa. Jednak fanom klubu nazwa nie podobała się i 14 lutego 2000 powrócono do starej nazwy klubu, która obowiązuje do dziś.

To jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich dawnej Jugosławii i Chorwacji (9-krotny mistrz Jugosławii, 7 Pucharów Jugosławii, 16-krotny Mistrz Chorwacji, 12 Pucharów Chorwacji, zdobywca Pucharu UEFA w 1967 roku). Klub posiadający jedną z najlepszych akademii piłkarskich w Europie!